bioklimatická strecha

PERGOLA

Ako zachovať dostatok svetla v oknách?

Pri stavbe pergoly alebo zimnej záhrady je priepustnosť svetla do okien jedným z kľúčových faktorov, ktorý riešia naši klienti. Obavy o to, že nový terasový prístrešok, či záhrada môžu znížiť množstvo svetla, ktoré preniká do interiéru domu, sú pochopiteľné. Predsa, kto z nás by chcel prísť o hrejivé slnečné lúče a svetlo v zimných mesiacoch.

 

Priepustnosť svetla do interiéru po výstavbe pergoly alebo zimnej záhrady určuje najmä typ strešnej krytiny a výška stavby. Ponúkame široký výber prístreškov, ktoré môžu byť prispôsobené vašim individuálnym potrebám, vrátane požiadaviek na svetelnú priepustnosť.

Pri výbere strešnej krytiny je dôležité zvážiť nie len jej estetický vzhľad, ale aj jej schopnosť priepustnosti svetla a tepelnej izolácie, najmä ak v budúcnosti plánujete pretvoriť svoju pergolu na zimnú záhradu.

Možnosti strešných krytín:

Otočné lamely -bioklimatická strecha

Bioklimatické pergoly s natáčajúcimi lamelami sú navrhnuté tak, aby prispôsobovali svoju klímu v závislosti od aktuálnych podmienok. Ich špeciálna konštrukcia umožňuje reguláciu priepustnosti svetla, čím vytvára ideálne prostredie v každom ročnom období. 

otočné lamely

Výhody:

Regulácia prúdenia vzduchu.

Možnosť spájať moduly a vytvárať nadštandardné rozmery.

V letných mesiacoch zabraňuje sálaniu tepla zo strešnej krytiny vďaka špeciálne navrhnutými dutými lamelami.

Moderný dizajn.

Nevýhody:

Zatvorené lamely znižujú priepustnosť svetla do okien.
Vyššia cena.

Realizácie pergol a zimných záhrad s otočnými lamelami:

Sklo -pevná strešná výplň

Sklo je najpoužívanejším materiálom na strešné prekrytie drobných stavieb ako je pergola alebo zimná záhrada. Hlavným dôvodom je skvelá údržba a práve spomínaná výborná priepustnosť svetla. Sklo má rôzne vlastnosti, či už vizuálne alebo tepelno-izolačné.

Číre sklo

Najčastejšie je používané 8 mm lepené, bezpečnostné sklo, VSG. Prípadne pri menších rozmeroch je možné použiť aj 6 mm. Rovnako lepené, bezpečnostné sklo.

Výhody:

Výborná priepustnosť svetla.

Jednoduchá údržba -sklo nezachytáva špinu a pri daždi sa z neho jednoducho odstránia všetky nečistoty.

Cenovo dostupný materiál.

Nevýhody:

V letných mesiacoch prepúšťa priame slnečné lúče. Pri zimnej záhrade odporúčame zakúpiť verandové tienenie.

Mliečne sklo

Rovnako, ako pri čírom skle, najčastejšie je používané 8 mm lepené, bezpečnostné sklo, VSG. Prípadne pri menších rozmeroch je možné použiť aj 6 mm lepené, bezpečnostné sklo. Medzi dve tabule skla je umiestnená biela matná fólia, ktorá zabezpečuje rozptyl svetla a pôsobí ako soft box, teda zmäkčí ostré slnečné lúče.

mliečne sklo

Výhody:

Nepriehľadná strecha. Odporúčame, ak je pergola v blízkosti stromov, kde padá lístie.

Jednoduchá údržba. Sklo nezachytáva špinu a pri daždi sa z neho jednoducho odstránia všetky nečistoty.

Nevýhody:

Nižšia priepustnosť svetla oproti číremu sklu.

Stopsolové sklo

Označované aj ako reflexné sklo, zrkadlové sklo alebo protislnečné sklo. Vyrába sa z bezfarebného alebo tónovaného skla 8 mm. Vďaka aplikovanému povlaku dosahuje sklenená tabuľa zrkadlový odraz. Používa sa na reguláciu slnečného žiarenia, umožňuje jednosmerné videnie vďaka zrkadlovému efektu, vďaka čomu vám susedia nad vami nebudú vidieť na terasu. V ponuke máme vo verzii číry, bronzový, šedý. Kalené, bezpečnostné sklo, ESG.

 

stopsolové sklo

Stopsolové reflexné sklá je možné umiestniť aj v zimnej záhrade na posuvné okná, avšak mali by sme byť obozretní, aby sa nenachádzala trávnatá plocha v odrazovej zóne. Slnečné lúče odrazené od reflexnej plochy okna by spálili trávnik.
Stopsolové sklá vytvárajú mierny tieň a vďaka tomu sa v horúcich letných dňoch zimná záhrada neprehrieva. Taktiež zabezpečujú diskrétnu zónu a zabraňujú viditeľnosti do interiéru zimnej záhrady. Sklo nie je úplne nepriehľadné,
pracuje iba s odrazom, lámaním svetla.

Výhody:

Odráža až 30% tepla, vďaka čomu je ideálne na južné terasy.

Jednoduchá údržba -sklo nezachytáva špinu a pri daždi sa z neho jednoducho odstránia všetky nečistoty.

Nevýhody:

Neodporúčame na zimné záhrady na severne orientovanej terase, kde uberá žiadané teplo v zimných mesiacoch.
Vyššia cena.

Realizácie pergol a zimných záhrad s rôznymi typmi skla:

Bezpečnosť na prvom mieste

Rozdiely medzi VSG a ESG sklom.

Vitrážové sklo s ochrannou fóliou (VSG) a Európske sklo s kalením (ESG) predstavujú dva významné typy skla v oblasti stavebníctva, ktoré prinášajú výrazné výhody v bezpečnosti a odolnosti. V tomto úvode sa pozrieme bližšie na tieto dva typy skla a ich dôležitosť v moderných stavebných aplikáciách. VSG je známe svojou schopnosťou minimalizovať riziko zranenia v prípade poškodenia, zatiaľ čo ESG ponúka vyššiu pevnosť a odolnosť voči nárazom. Oba tieto typy skla majú široké spektrum využitia v stavebníctve, od bezpečnostných okien a dverí po moderné architektonické prvky, ako sú strešné krytiny a fasády. Naše pohľady sa teraz obrátia k detailnejšiemu pohľadu na tieto dva významné materiály a ich aplikácie v súčasnom stavebníctve.

bezpečnostné sklo
  1. VSG (Vitrážové sklo s ochrannou fóliou):

   • Definícia: VSG je sklo, ktoré sa skladá z dvoch alebo viacerých tabúľ skla spojených tenkou ochrannou fóliou z polymérneho materiálu.
   • Využitie v stavebníctve: VSG sa používa tam, kde je potrebné zvýšiť bezpečnosť, pretože v prípade poškodenia zostávajú úlomky skla prichytené na fóliu, čo znižuje riziko zranenia.
  2. ESG (Európske sklo s kalením):

   • Definícia: ESG je sklo, ktoré je ošetrené tepelným procesom kalenia, ktorý zvyšuje jeho pevnosť a odolnosť voči nárazom.
   • Využitie v stavebníctve: ESG sa často používa tam, kde je potrebné sklo s vysokou pevnosťou, ako sú napríklad dvere, sprchové kúty, alebo aj strešné krytiny. V stavebníctve sa ESG sklo často využíva ako bezpečnostná strešná krytina, pretože je odolnejšie voči nárazom a extrémnym poveternostným podmienkam ako bežné sklo.

Izolačný panel - PUR panel

Tento materiál je plne nepriehľadný a s vynikajúcou tepelnou izoláciou. Označovaný aj ako PUR panel alebo strešný izolačný panel. Je ideálny pre tých, ktorí preferujú maximálnu súkromie a tepelnú účinnosť. Vhodný do zimných záhrad.

Výhody:

Výborná tepelná izolácia.

Nulová priepustnosť svetla.

Nevýhody:

Neodporúčame na zimné záhrady na severne orientovanej terase, kde uberá žiadané teplo v zimných mesiacoch.

Dutinkový polykarbonát

Inak nazývaný aj lexan v hrúbke 16 mm. Môže ponúknuť rovnakú mieru priepustnosti svetla ako sklo, ale s lepšou odolnosťou voči nárazu a nižšími nákladmi. Ponúkame vo verzii číry, mliečny opál, bronz.

polykarbonát lexan

Výhody:

Odolnosť voči nárazom.

Dutinkový polykarbonát ponúka rozptyl svetla i v priehľadnej verzii vďaka dutinkovému systému.

Nízka cena.

Nevýhody:

Materiál sa viac nahrieva od slnka.
Horšia údržba -neodporúčame, ak sa v bezprostrednej blízkosti nachádzajú listnaté stromy.
Životnosť materiálu je nižšia ako pri skle.

Plný polykarbonát

Častokrát nazývaný aj plexisklo v hrúbke 4-8 mm. Môže ponúknuť rovnakú mieru priepustnosti svetla ako sklo, ale s vyššou odolnosťou voči nárazu. 

plexisklo

Výhody:

Odolnosť voči nárazom.

Voľným okom na nerozoznanie od skla.

Ľahký materiál.

Nevýhody:

Materiál sa viac nahrieva od slnka.
Horšia údržba, náchylnosť na poškriabanie.
Vysoká cena (vyššia ako číre sklo).

Trapézový plech

Najčastejšie sa používa ako strešné prekrytie prístreškov na auto CARPORT. Veľkou výhodou je vodná drážka na jednej strane trapézu, čo zabezpečuje dokonalú stabilitu a vodotesnosť  aj pri nižších sklonoch krytiny.

trapézový plech

Výhody:

Odolnosť voči nárazom.

Ľahký materiál.

Nízka cena.

Nevýhody:

Materiál sa viac nahrieva od slnka.
Pri daždi vydáva silnejší zvuk. Odporúčame na prístrešky pri garážach.

Bez strešnej výplne

Strešné prekrytie nemusí byť vždy iba plné. Z našich skúseností si mnohí klienti chcú zachovať celoročne otvorenú strechu a umiestniť dekoratívne drevené lamely, prípadne natiahnuť lankový systém na podporu popínavých rastlín, čím ostáva plná priepustnosť svetla v zimných mesiacoch. Tento typ pergoly má najmä dekoratívny účel s miernym tienením v letných mesiacoch, kde rastliny naberajú na objeme a tak vytvoria romantickú atmosféru na terase.

Tieň na záhrade viete efektívne zabezpečiť aj umiestnením stromov a drevín tam, kde pergola nie je vhodná. Novinkou v našej ponuke je rozšírenie ponuky našich služieb o komplexné návrhy záhrad a predaj exotických stromov a rastlín.

Už čoskoro otvárame exkluzívne záhradníctvo v Dunajskej Lužnej. Viac o ponuke drevín nájdete na webe: www.exoticgarden.sk .

NAČERPAJTE INŠPIRÁCIU

NAŠE REALIZÁCIE

Poradíme vám najvhodnejšie riešenie podľa vašich potrieb.

Kontaktujte nás ešte dnes a začnite plánovať svoj nový priestor s maximálnou priepustnosťou svetla!
Či už preferujete maximálnu priepustnosť svetla alebo viac súkromia a tepelnej izolácie, s našimi pergolami so strešnými krytinami, či exotickými drevinami si môžete byť istí, že dosiahnete požadovaný efekt.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*