Carport

Pergola a sneh: Zvládne to?

Pergola je skvelým prídavkom k domu a záhrade, no často vzniká otázka, ako zvládnuť pergolu počas zimy, keď sneh pokryje krajinu. Sú pergoly dostatočne odolné na to, aby zvládli túto záťaž?
Každý majiteľ pergoly určite chce, aby mu pergola vydržala čo najdlhšie. Môžeme vás uistiť, že pergoly Wood Garden sú vyrobené z kvalitných materiálov a konštrukcií, preto by mali snehu bez problémov odolať. To však neznamená, že pergolu na zimu netreba pripraviť alebo sa počas zimy o ňu starať.

Ako pergolu pripraviť na zimu?

Dôležitým faktorom je materiál, z ktorého je pergola vyrobená. Hliníkové pergoly sú vyrobené z materiálu, ktorý je takmer bezúdržbový. Odporúčame však skontrolovať aspoň pevnosť ukotvenia v prípade, že sú počas zimy očakávané veľké snehové nádielky. Uistite sa tiež, že všetky spoje sú chránené pred prípadnou koróziou. V prípade drevenej pergoly rovnako platí, že ide o kvalitný materiál, drevo je však potrebné chrániť. Preto odporúčame pravidelné nanášanie ochranných náterov, ktoré zabezbečia dlhú trvácnosť aj po rokoch silných zím. Okrem toho udržujú pergolu aj na pohľad stále krásnu.

A čo sneh? Zvládne to?

Zima na Slovensku vie byť nevyspytateľná. Často sa prebúdzame do prekvapivo teplého dňa, niekedy nás však prekvapí a prebúdzame sa do krajiny pod bielou perinou. Záleží samozrejme aj od lokality, čím severjenjšie, tým pravdepodobnosť sneženia narastá.
Naše pergoly sú navrhnuté tak, aby sa dali využívať celoročne. Vďaka kvalitnej konštrukcii a materiálom im nerobí problém ani väčšia pokrývka snehu. Nosnosť snehu pri našich pergolách dosahuje až 229 kg/m2 pri hliníkovej pergole - vždy samozrejme záleží od typu pergoly, jej veľkosti, strešnej krytiny a snehovej oblasti. Ak je pergola väčšia a tým pádom sú nosníky od seba viac vzdialené, nosnosť klesá. Napr. pri veľkej 4,5 m bioklimatickej pergole je nosnosť znížená na 99 kg/m2. Všetky naše pergoly majú integrovaný odkvap vody, čo zabezpečí jej bezproblémový odvod pri topení snehu.
V prípade bioklimatickej pergoly s otočnými lamelami však dávajte pozor. V prípade, že mrzne, neotvárajte lamely, nakoľko sa môžu lamely alebo motor poškodiť. Ak potrebujete ľad z akejkoľvek pergoly odstrániť, môžete sa o to pokúsiť jemným klepaním po jeho častiach, tak aby sa rozbil. Buďte však veľmi opatrný. Na rozmrazenie tiež nepouźívajte napr. soľ, ktorá môže povrch pergoly poškodiť.

Údržba pergoly počas zimy

Napriek tomu, že naše pergoly zvládnu pomerne veľkú vrstvu snehu, odporúčame ich počas dní so silným snežením čistiť. Hlavne ak ide o mokrý sneh, ktorý naberá na váhe. Stačí vám k tomu rebrík a náradie ako napr. hrable, plastová lopata na sneh alebo väčšia metla. Pri náradí, ako hrable však dávajte pozor na ich kovové zakončenie, ktoré môže poškodiť krytinu. Kovové časti odporúčame obmotať niečím mäkkým, napr. handrou.
Teraz vám už len stačí opatrne vyliezť na rebrík a po častiach zhrabať sneh z pergoly. Ak máte pergolu umiestnenú priamo pod oknami, stačí vám vykloniť sa z okna a odstrániť sneh týmto spôsobom.

Čo so záhradným nábytkom?

Ak záhradný nábytok nepotrebujete počas zimy pravidelne používať, odporúčame Vám ho zakryť napr. nepremokavou plachtou, ktorá zabráni premočeniu nábytku v prípade nafúkania snehu či dažďa pod pergolu. Tým zabránite poškodeniu nábytku. Ak však záhradný nábytok využívate aj počas zimy, odporúčame Vám ho umiestniť tak, aby sa k nemu sneh či dážď nedostal. Ak však nemáte na výber, nábytok pravidelne čstite, hlavne ak ide o drevo.

NAČERPAJTE INŠPIRÁCIU

NAŠE REALIZÁCIE

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*