zimná záhrada
14 rastlín do zimnej záhrady, ktoré vyčaria tropický raj a pohodu.
Sezónna zimná záhrada
Do tejto kategórie spadajú najmä hliníkové zimné záhrady s jednoduchým sklom, bez izolačných vlastností alebo bioklimatické pergoly. Plnia úlohu sezónnej ochrany pred nepriazňou počasia ako je dážď alebo silnejší vietor. V období tzv. poctivých zimných mesiacoch, kedy vonkajšie teploty oscilujú okolo 0, je zimná záhrada chladná a vyžaduje si vykurovanie. Avšak pozor, tepelné straty pri vypnutí externého zdroja tepla sú pomerne rýchle a priestor v zimnej záhrade sa ochladí.
Ak vaša zimná záhrada nie je vykurovaná, treba zvážiť rastliny, ktoré si poradia s chladnejšími teplotami. Ideálna teplota v takejto záhrade sa pohybuje medzi 5 až 10 stupňami Celzia, pričom nočné teploty môžu klesnúť ešte nižšie. Pre tento typ prostredia sú vhodné subtropické rastliny, ktoré dobre znášajú aj miernu zimu.
Medzi tieto rastliny patria:
Citrusy
Citrusové rastliny predstavujú osviežujúci a esteticky príťažlivý prvok v každej zimnej záhrade. S ich sviežou vôňou a žiarivými plodmi dodávajú priestoru energiu a vitalitu. Ich pestovanie v zimnej záhrade si vyžaduje určitú starostlivosť a pozornosť voči teplotám a vlhkosti. Pri správnej starostlivosti vám však citrusy môžu poskytnúť bohatú úrodu ovocia a príjemný zážitok z ich rastu a vývoja. Od citrónov a pomarančov až po mandarínky a limety, možnosti sú rozmanité a zabezpečia vám pestrofarebný a osviežujúci zážitok v zimných mesiacoch.
Citrusy sú teplomilné dreviny. Väčšina z nich vyžaduje optimálnu teplotu 22 -24 °C, ale ich aktívny rast začína už pri teplote 12 °C. Pri poklese teploty pod 10 °C prechádzajú citrusy do stavu vynúteného pokoja, ktorý znášajú bez poškodenia aj niekoľko mesiacov.
Figovníky
Figovníky sú vynikajúcou voľbou pre zimnú záhradu vďaka ich odolnosti voči chladu a schopnosti rásť vo vnútornom prostredí. Tieto stromy prinášajú do priestoru exotickú atmosféru a sú zároveň nenáročné na starostlivosť. Ich výrazné listy a plody dodávajú záhrade štýlový a prírodný vzhľad. Pestovanie figovníkov v zimnej záhrade si vyžaduje primeranú starostlivosť o pôdu a zalievanie, pričom teplota by mala byť udržiavaná na stabilnej úrovni. Sú ideálnym doplnkom pre tých, ktorí hľadajú jednoduché a efektívne spôsoby, ako ozvláštniť svoj zimný záhradný priestor.
Mladé rastliny sú mrazuvzdorné do -15 °C a viacročné aj do -20 °C, preto je v prvých troch rokoch vhodné pestovať ho v kvetináči a na zimu ho preniesť do miestnosti, kde teplota neklesá pod bod mrazu. V staršom veku, keď má kmienok priemer 5 – 7 cm, je už figovník plne mrazuvzdorný aj na nechránenom stanovisku.
Eukalyptus
Eukalyptus je fascinujúcou voľbou pre zimnú záhradu vďaka svojej aromatickej vôni a dekoratívnym listom. Tento stromovitý druh, pôvodom z Austrálie, dodáva záhrade exotický nádych a prispieva k vytvoreniu príjemnej atmosféry. Jeho odolnosť voči chladu a relatívna nenáročnosť na starostlivosť ho robia ideálnou voľbou pre interiérové záhradné priestory. Okrem toho, že eukalyptus prispieva k estetike zimnej záhrady, jeho olej má aj liečivé účinky a môže pomôcť pri uvoľňovaní dýchacích ciest. Pestovanie eukalyptu si vyžaduje primeranú starostlivosť o pôdu a dostatok svetla, čo ho robí atraktívnym doplnkom pre každú zimnú záhradu.
Eukalyptus má rád rozptýlené svetlo , ale nevadí mu nižšia teplota. Rastlina však nie je mrazuvzdorná , a tak ju možno letniť približne od mája do septembra. Na zimu ju umiestnite do svetlej chladnej miestnosti s teplotou 10–13 °C. Zálievka by mala byť pravidelná , rastlina nesmie byť ani suchá, ani premokrená.
Mučenka
Mučenka, známa aj ako abutilon, je okrasná rastlina, ktorá svojimi farebnými kvetmi a výraznými listami pridáva do zimnej záhrady šarm a atraktivitu. Táto rastlina je vhodná pre oba typy zimných záhrad – vykurované aj nevykurované. Jej krásne kvety v rôznych odtieňoch od žltej až po červenú či oranžovú kvitnú počas dlhého obdobia a prinášajú do interiéru žiarivé farby. Mučenka je nenáročná na pestovanie a pri správnej starostlivosti dokáže dobre prosperovať. Preto je vhodnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú farebnú a živú rastlinu do svojej zimnej záhrady.
Vyžaduje umiestnenie na svetlom stanovišti a na priamom slnku. Ak rastlina nemá jasné svetlo, nebude kvitnúť. Mučenka je schopná odolať aj mrazu. Vhodná je bežná izbová teplota, ideálna teplota v lete je okolo 21 °C a v zime okolo 10 °C (Nižšie teploty môžu, ale nemusia spôsobiť opadanie listov). Ak máte možnosť, zabezpečte rastline tzv. letnenie – počas leta ju umiestnite na balkón so zasklením alebo do zimnej záhrady.
Biely zázvor
Biely zázvor, známy aj pod názvom Hedychium coronarium, je exotickejšou voľbou do zimnej záhrady. Svojou nádherne kvitnúcou podobou a ľahkou starostlivosťou pridáva do interiéru štýlový a tropický nádych. Jeho krémovo-biele kvety s nádhernou arómou môžu skrášliť váš dom počas chladných mesiacov. Biely zázvor preferuje vlhké a dobre osvetlené prostredie, čo ho robí ideálnou voľbou pre vykurovanú zimnú záhradu. Jeho nenáročná starostlivosť a schopnosť prispôsobiť sa rôznym podmienkam robia z bielého zázvoru výbornú voľbu pre tých, ktorí hľadajú exotickú a atraktívnu rastlinu do svojho interiéru.
Zázvor je pôvodom tropická rastlina a preto sa jej bude dariť na teplom a vlhkom mieste. Zázvor potrebuje 2 – 5 hodín priameho slnečného svetla denne a miesto chránené pred vetrom. Vaša záhrada preň bude vhodným miestom len pokiaľ teploty vonku neklesnú pod 10 stupňov Celzia. Balkón so zasklením, zimná záhrada bude preto na pestovanie zázvoru najideálnejšie.
Muškáty
Muškáty sú obľúbené kvetinové rastliny, ktoré svojou nádherou oživia každú záhradu či balkón. Ich pestrosť farieb a bohaté kvitnutie ich robia atraktívnou voľbou pre mnohých záhradkárov. Pri pestovaní muškátov je však dôležité venovať pozornosť nielen ich estetike, ale aj správnej starostlivosti. Dôležitým faktorom je vhodné umiestnenie, dostatok slnečného svetla a primeraná zálievka. Súčasťou starostlivosti je aj pravidelné orezávanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov, čo podporuje nové kvitnutie a zdravý rast rastliny. Pred nástupom chladnejších mesiacov je potrebné mať na pamäti, že muškáty sú citlivé na mrazy a je dôležité ich chrániť pred prílišnou chladom.
Pri muškátoch je potrebné byť opatrní. Jarné slnko láka muškáty vyložiť von na parapety okien, či terasy. Aj keď môže byť marec až máj teplý a denné teploty sa pohybujú okolo dvadsiatich stupňov, je dôležité starostlivo sledovať predpoveď počasia a teplomer. Nočné teploty by totiž nemali klesnúť pod 10 °C. Počas dňa by teplota mala byť stabilná a nemala by dramaticky kolísať. Preto je ideálne vyčkať a počas zimných mesiacov a v skorej jari uskladňovať muškáty v sezónnej zimnej záhrade.
Celoročná zimná záhrada
Pre celoročnú zimnú záhradu, kde teploty dosahujú približne 16 až 26 stupňov Celzia, sú vhodné rastliny zvyknuté na tropické podnebie. Vyššia vlhkosť a stabilné teploty sú pre ne ideálne.
Medzi rastliny, ktoré sa v takomto prostredí cítia ako doma, patria:
Orchidey
Ich krásne kvety a rôznorodé tvary prilákajú pozornosť milovníkov kvetov po celom svete. Pri pestovaní orchideí je dôležité venovať pozornosť ich špecifickým nárokom na starostlivosť. Tieto rastliny potrebujú dostatok svetla, ale nie priame slnečné žiarenie, ktoré môžete v zimnej záhrade regulovať efektívnym tienením screenovými roletami. Nezabúdajte na primeranú zálievku, pričom je dôležité zabrániť premočeniu substrátu. Orchidey sú tiež citlivé na teplotné zmeny, a preto je dôležité udržiavať konzistentné teplotné podmienky vo svojom prostredí. Dodržiavanie týchto pokynov pomôže udržať vaše orchidey zdravé a kvitnúce.
Najrozšírenejšiemu druhu Phalaenopsis sa darí pri teplote cca 20°C, vlhkosti 60 – 70 %, neznášajú prievan, vetranie áno. V lete ich môžete umiestniť na tienenú terasu alebo balkón, kde nepáli slnko. Pokiaľ dodržíte tieto základné pestovateľské podmienky, dočkáte sa úspechu a kvetov.
Broméliá
Bromélie sú exotické rastliny, ktoré okrem svojej zaujímavej a farebnej podoby prinášajú do interiéru aj veľa pozitívnych vlastností. Ich charakteristické kvety v tvare lievika alebo kôlne vytvárajú špecifický estetický dojem a prispievajú k atmosfére exotického rajského ostrova. Tieto rastliny sú navyše pomerne nenáročné na starostlivosť, čo ich robí ideálnymi pre pestovanie doma. Bromélie preferujú dostatok svetla, ale netolerujú priame slnečné žiarenie. Rovnako ako mnohé iné rastliny, aj bromélie potrebujú primeranú zálievku, avšak je dôležité zabrániť zadržiavaniu vody v ich stredových nádobách. Svojím vzhľadom a nízkymi nárokmi na starostlivosť sa bromélie stávajú obľúbenými doplnkami interiéru zimných záhrad, ktoré dokážu ozvláštniť a oživiť.
Doba kvitnutia je zväčša od decembra do februára. Doprajte rastline svetlé a teplé miesto, nie však priame slnko. Po celý rok jej vyhovuje teplota okolo 20°C. Substrát by mal byť rovnomerne vlhký, v zime zálievku obmedzte a polievajte odstátou mäkkou vodou.
Pomarančový jazmín
Pomarančový jazmín, známy aj ako Murraya paniculata, je popínavý ker s jemnými bielymi kvetmi, ktoré majú nádhernú citrusovú arómu. Je ideálnou voľbou pre zimnú záhradu, pretože jeho kvitnutie dodáva do priestoru osviežujúci a príjemný vonný zážitok. Okrem estetického pôvabu má pomarančový jazmín aj ďalšie výhody, ako je jeho schopnosť čistiť vzduch a prispievať k lepšej kvalite ovzdušia v interiéri. Táto rastlina je pomerne nenáročná na starostlivosť a prosperuje pri dostatku svetla a primeranej zálievke. Vhodná poloha pre pomarančový jazmín je v blízkosti svetlých okien, kde môže získať dostatok slnečného žiarenia, no mala by byť chránená pred priamym slnkom, ktoré by mohlo spáliť jeho jemné listy. Dobre priepustná pôda a primeraná vlhkosť sú kľúčom k zdraviu a kvitnutiu pomarančového jazmína. Svojím exotickým vzhľadom a príjemnou vôňou sa pomarančový jazmín stáva obľúbenou voľbou pre pestovanie v interiéri a prispieva k vytvoreniu príjemnej a relaxačnej atmosféry v zimnej záhrade.
Jazmínu sa darí najlepšie na jar a na jeseň. Puky na jazmíne sa nevytvoria, ak sú teploty vyššie ako 35 stupňov Celzia, ale ani keď teplota klesne pod 15 stupňov. Jazmín preferuje mierne kyslú pôdu s úrovňou pH 5 až 6.
Kardamóm
Kardamóm (Elettaria cardamomum) je aromatická rastlina známa svojimi výraznými chuťovými a liečivými vlastnosťami. V pestrej zimnej záhrade prinesie kardamóm okrem svojho charakteristického exotického aroma aj estetickú hodnotu svojimi jemnými, zelenými listami a farebnými kvetmi. Okrem toho, že je kardamóm vynikajúcim korením, ktoré dodáva špeciálnu chuť do jedál a nápojov, má aj viacero zdravotných výhod. Obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré podporujú trávenie, zlepšujú krvný obeh a posilňujú imunitný systém. Pre svoje rastlinné potreby uprednostňuje kardamóm mierny tieň a dostatok vlhkosti, čo ho robí vhodným doplnkom do vlhkej a dobre osvetlenej zimnej záhrady. Starostlivosť o kardamóm je pomerne jednoduchá, a preto je ideálnou voľbou pre začínajúcich záhradkárov aj tých s náročnejšími podmienkami.
Rastlina vyžaduje zatienené stanovište a optimálna teplota pre rast sa pohybuje okolo 22 °C, neznáša teploty pod 10°C. Vzhľadom k svojej domovine má rád vlhký priepustný substrát s dostatkom živín. Ako zaujímavú rastlinu s krásnymi listami ju môžeme pestovať ako balkónovú rastlinu alebo umiestniť v interiéri zimnej záhrady. V zime nesmie substrát vyschnúť.
Parožnatka
Parožnatka, známa aj pod názvom Charophyte, je fascinujúca vodná rastlina, ktorá môže byť krásnou a originálnou súčasťou zimnej záhrady. Jej štruktúra a vzhľad pripomínajú parohy, čo jej dodáva unikátny a dekoratívny charakter. Parožnatka sa najlepšie cíti v jemne osvetlenej časti záhrady, kde môže mať dostatok svetla, ale nie je vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Jej pestovanie si vyžaduje stabilné prostredie s konzistentným množstvom vody, čo ju robí vhodnou pre záhradkárov zdatných s udržiavaním vodného prostredia. Táto rastlina navyše poskytuje skvelý kontrast k ostatným druhom v zimnej záhrade, čím dodáva estetickú hodnotu a prírodný dotyk do vášho vonkajšieho priestoru.
Parožnatka prosperuje pri izbovej teplote (18-25 °C), ktorá by v zime nemala klesnúť pod 15 ºC. Treba byť opatrný na prúdenie vzduchu. Čo sa týka vlhkosti, parožnatka ocení vyššiu vzdušnú vlhkosť. Je vhodné použiť zvlhčovač vzduchu alebo umiestniť rastlinu na podnos s vodou na zvýšenie miestnej vlhkosti, najmä v zime. Presádzanie parožnatky sa odporúča na jar do trochu väčšieho kvetináča (maximálne o 2-3 cm), až keď sú korene úplne prepletené.
Gardénia
Gardénia je elegantná a nádherná kvetina, ktorá môže oživiť atmosféru v zimnej záhrade svojou jemnou vôňou a pôvabnými kvetmi. Jej jasná biela farba a intenzívna aróma ju robia obľúbenou voľbou medzi záhradníkmi, ktorí hľadajú kvitnúce rastliny pre svoje interiérové záhrady. Gardénia vyžaduje teplé a vlhké prostredie, čo ju robí ideálnou pre vykurované zimné záhrady, kde môže kvitnúť počas celej sezóny. S primeranou starostlivosťou a správnymi podmienkami môže gardénia poskytnúť záhrade nielen vizuálnu krásu, ale aj príjemnú vôňu, ktorá naplní priestor jej sladkým a osviežujúcim arómou.
Rastlina si vyžaduje dostatok svetla, ale uprostred leta by mala byť chránená pred priamym slnečným žiarením. V období zimného pokoja znáša teploty približujúce sa k 10°C, ale v lete si vyžaduje aspoň 15-18°C, aby mohla dobre kvitnúť. V období kvitnutia by mala stáť na slnečnom mieste, kde je teplota asi 20°C.
Banánovník
Banánovník (Musa spp.) je jednou z atraktívnych a exotických rastlín, ktoré môžete zvážiť do svojej zimnej záhrady. Jeho veľké, zelené listy a výrazné, žlté plody pridávajú do interiéru záhrady jedinečný tropický nádych. Banánovníky vyžadujú teplé prostredie a dostatok svetla, čo ich robí ideálnou voľbou nielen pre interiéry, ale aj pre vykurovanú zimnú záhradu. Okrem toho, že poskytujú estetickú hodnotu, môžete sa tešiť aj na domáce plody, ktoré môžu byť výborným doplnkom vášho zimného obdobia. S primeranou starostlivosťou a správnym prostredím môže banánovník poskytnúť nezameniteľnú atmosféru a jedinečný zážitok vo vašej zimnej záhrade.
Banánovník potrebuje vysokú izbovú teplotu – v lete aspoň 25 ° C, v zime minimálne 15 ° C. Maximálna izbová teplota, ktorú je banánovník schopný zvládnuť, je 35 ° C.
Kávovník
Kakaovník je fascinujúca rastlina, ktorá vám do zimnej záhrady vnáša atmosféru tropov a ponúka zaujímavý pohľad na svoje exotické lístie a kvety. Okrem toho vám môže poskytnúť skutočne jedinečný zážitok – možnosť pestovania a získavania čokolády priamo z vlastných plodov. Táto rastlina je pôvodom z tropických oblastí, čo sa odráža v jej vzhľade aj charakteristike rastu. Jej lesklé zelené listy a jemné kvety sú prejavom jej exotického pôvodu. Vzrastá do pomerne veľkých rozmerov, čo z nej robí výrazný a pôsobivý doplnok vášho interiéru. Okrem estetických kvalít je kakaovník aj praktický, keďže vám ponúka príležitosť pestovať vlastné kakaové bôby a experimentovať s procesom výroby čokolády. Svojou prítomnosťou tak môže nielen zdobiť váš dom, ale aj prispievať k jedinečným zážitkom vo vašej kuchyni.
Mladé rastliny by mali byť chránené pred priamym slnečným žiarením, pričom neskôr môžu postupne zvyknúť na intenzívnejšie slnko, avšak je dôležité dbať na to, aby nedošlo k popáleniu listov. Počas zimy, keď je teplota okolo 15 stupňov Celzia, rast kakaovníka zastavuje, čo vyžaduje obmedzenie zálievky, aby nedošlo k hnilobe koreňov. Dlhodobé teploty pod 10 stupňov majú pre kakaovník fatálne následky.
Realizácie zimných záhrad
Pred začatím výsadby rastlín do zimnej záhrady je nevyhnutné starostlivo zhodnotiť charakter a podmienky, ktoré v nej panujú. Správny výber rastlín je kľúčovým faktorom pre vytvorenie úspešnej a pôvabnej zimnej záhrady, ktorá bude zdrojom radosti počas celého roka. Je dôležité venovať pozornosť nielen estetickým hľadiskám, ale aj potrebám rastlín z hľadiska osvetlenia, teploty a vlhkosti. Každá rastlina má svoje špecifické požiadavky, čo sa týka prostredia, a preto je dôležité vybrať také druhy, ktoré budú prosperovať v danom prostredí. Okrem toho je dôležité nezabúdať na doplnky, ako je tieniaca technika, ktorá chráni rastliny pred prílišným slnečným žiarením. Tieto doplnky nielenže zlepšujú podmienky pre rastliny, ale môžu aj prispieť k celkovému estetickému dojmu záhrady. Preto je dôležité venovať primeranú pozornosť výbere rastlín aj doplnkov, aby vaša zimná záhrada dosiahla svoj plný potenciál a splnila vaše očakávania.
Novinkou v našej ponuke je rozšírenie ponuky našich služieb o komplexné návrhy záhrad a predaj exotických stromov a rastlín.
Už čoskoro otvárame exkluzívne záhradníctvo v Dunajskej Lužnej. Viac o ponuke drevín nájdete na webe: www.exoticgarden.sk .